Profilaktyka szczotkowania

14 MAJ 2014

Profilaktyka szczotkowania
 Na początku października 2013r. rozpoczęliśmy naukę szczotkowania zębów u dzieci 3 – 6 letnich. Spotkania odbywały się raz w tygodniu w poszczególnych grupach. Naszym zamierzeniem jest pokazanie i wpojenie dzieciom różnych metod mycia zębów. Chcemy uświadomić jak ważne jest w tym wieku rozwijanie i kształtowanie odruchu ręka –mózg celem wyrobienia nawyku mycia zębów.Na każdym spotkaniu dzieci otrzymują jednorazowy sprzęt : kolorowe szczoteczki i kubeczki oraz pastę z fluorem .Na pierwszych spotkaniach dzieci uczyły się prawidłowego trzymania szczoteczek oraz dowiedziały się jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej i nabycie nawyku dbania o zęby.Regularne szczotkowanie zębów jest skutecznym sposobem naograniczenie powstawanie próchnicy, chorób przyzębia, ale również eliminuje nieświeży oddech, usuwa miękki nalot, płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe.Na kolejnych spotkaniach dzieci poznały dwie metody szczotkowania zębów.Pierwsza to „metoda ruchów okrężnych” - dzieci wykonują szczotką kółeczka na zębach jednocześnie zachodząc szczoteczką na dziąsło. W ten sposób czyszczą zęby i hartują dziąsła, co również jest ważne w higienie jamy ustnej.Druga metoda to tzw. „wymiatanie”.Dzieci przykładając szczoteczkę do zębów wykonują ruch wymiatający od dziąsła w górę lub w dół, w zależności, które zęby myją.Czas mycia zębów ok. 3 min. odmierza na klepsydra, co pokazuje dzieciom, że czas szczotkowania jest również ważny.Obecnie, po około półrocznej nauce szczotkowania dzieci nabrały dużej wprawy w myciu zębów i przestało to dla nich być nudnym zajęciem.Te dwie metody będziemy nadal ćwiczyć do czerwca tego roku. Jeśli będzie akces rodziców od września chcielibyśmy dalej kontynuować naukę szczotkowania i wprowadzać następne style. Naszym zamierzeniem jest, aby każde dziecko samo sobie wykształciło swoją własną metodę.Mamy nadzieję, że nawyk dbania o zęby zostanie z nimi na dłużej.Również na prośbę i w porozumieniu z Panią Dyrektor wprowadzamy lakowanie zębów tzw. „szóstek” w ramach NFZ zgodnie z wytycznymi jeden raz do ukończenia 7 roku życia. Rejestracja i wszelkie informacje osobiście udziela Mirosław Maszluch lub telefonicznie pod numerem 59822 59 53.